Витамините от групата B работят в синергия, така че всички те са повече или по-малко проелементи един на друг.
Витамините от комплекс В са чувствителни към топлина, готвене и са много разтворими във вода.
Витамин В9 има няколко роли и няколко имена. Когато имаме предвид естествената му форма, говорим за фолат. Всъщност естественият витамин В9, който се намира в зелените зеленчуци, е съставен от различни молекули: тетрахидрофолати, дихидрофолати и формилтетрахидрофолати.
Когато витамин В9 се синтезира за консумация като хранителна добавка, той се нарича фолиева киселина. Фолиевата киселина е основен витамин по време на бременност. Дефицитът на витамин В9 може да доведе до сериозни малформации на плода и преждевременно раждане. Известно е, че този витамин играе ключова роля във функционирането на нервната система. Благодарение на него рискът от спина бифида, малформация, която засяга новородените, намалява с 90%.
В допълнение - ролята му в нервната система му позволява да намали риска от деменция или Алцхаймер. Витамин В9 помага на мозъка и нервния метаболизъм (особено при предаването на нервните импулси) и позволява образуването на невралната тръба в плода. Също така той играе роля в синтеза на ДНК и клетъчното делене, участва в метаболизма на протеините и образуването на червени кръвни клетки.
По време на усвояването на протеините се отделят аминокиселини - метионин и хомоцистеин, последният е посредник в метаболизма на метионина. Здравите индивиди преработват хомоцистеина по два различни начина:
Следователно връзката между витамините B6 / B9 / B12 е тясна, кръвната концентрация на хомоцистеин се регулира от най-малко три витамина: B9, B12 и B6.
Поради особената си крехкост, молекулата не може да бъде изолирана от витамин В9. Ето защо е създадена синтетична версия - фолиева киселина, но е силно препоръчително да приемате витамин В9 в натурална форма, от естествени източници. Боровият прашец на Нова Ера е точно такъв източник.
Предполага се, че синтетично синтезирания витамин B9 ускорява деленето на раковите клетки и увеличава рискът от появата на рак.
Вярно е че витамините от група Б са про-елементи един за друг, но понякога високите нива на един витамин, могат да маскират дефицита на друг. Например витамин В9, който има доза по-голяма от 1 mg, може да маскира дефицита на витамин В12. Всъщност приемането на витамин В9 в големи дози може да скрие класическите симптоми на дефицит на витамин В12. Симптомите на дефицит вече няма да се виждат, което е опасно. Това е така, защото витамин В12 и витамин В9 имат метаболитни пътища, които се пресичат. Прием на високи дози витамин В9 променя метаболизма, свързан с витамин В12. Ако последният е с дефицит, симптомите, които обикновено трябва да се проявят, ще бъдат замаскирани. По този начин дефицитът се увеличава, тъй като остава незабелязан и щети могат да станат много сериозни, а понякога и необратими.
Фолиевата киселина се намира главно в следните храни:
Добър източник на витамин В9 е спанакът, но част от него изтича във водата, в която се приготвя спанака. Така че, в зависимост от количеството на използваната вода и дали спанакът е изцеден или не, повече или по-малко от витамина се губи. Подобно на останалите витамини от групата на B комплекс B9 в натурална форма е много крехък - готвенето унищожава добра част от него. Също така зелените зеленчуци, съхранявани в хладилника, само за три дни губят повече от 50% от съдържанието си на витамин В9.
400 гр. паста лингуини
връзка аспержи
2 супени лъжици зехтин
2 скилидки чесън
200 гр. спанак
50 гр. козе сирене
50 гр. ядки
сол и пипер на вкус
Бланширайте аспержите във вряща вода за 3 минути, след което ги охладете в ледена.Сварете пастата в подсолена вода, изцедете добре и от водата запазете малко количество (около 120 - 130 мл) за готвене. В тиган задушете спанака със зехтина и натрошения чесън. Добавете аспержите и макароните с оставената вода за готвене. Сервирайте със сирене и ядки.
В 1/2 чаша варен спанак се съдържа 139 µg фолат.
1/2 чаша аспержи съдържат 134 µg.
С ядките в рецептата (1/4 чаша се равнява на 33 µg), ще получите почти препоръчителните 400 µg на ден витамин B9.
Бременни или кърмещи жени ще трябва да допълнят менюто си с нещо друго, за да достигнат по-високата си квота.
Етеричните масла са естествени ароматни съединения, които могат да бъдат намерени в семената, кората, стъблата, корените, цветовете и други части на растенията. Етеричните масла са били използвани през вековете в много култури поради подпомагащите здравето качества.
прочети ощеПрограмата "ДОКТОР НА СЕБЕ СИ" – създадена от компания “Нова ера" съвместно с професор Чжао Лин - известен диетолог, ръководител на Микрохимическата Лаборатория на Централната Военно-Медицинска Болница на НОАК в Пекин и екип лекари.
прочети ощеПаник атаките се характеризират с чувство на напрежение, повтарящи се натрапчиви и притеснителни мисли, които могат да бъдат съпътствани с физически промени като повишено кръвно налягане, изпотяване, треперене, замаяност или учестен пулс.
прочети ощеДепресията е често срещано и сериозно медицинско заболяване, което се отразява отрицателно върху начина, по който се чувствате, начина, по който мислите и по който действате. За щастие може да бъде повлияна. Депресията предизвиква чувство на тъга и/или загуба на интерес към дейностите, които преди сте харесвали. Може да доведе до различни емоционални и физически проблеми и може да намали способността на човека да функционира нормално на работа и у дома.
прочети ощеКандидозата е вид гъбична инфекция, която се причинява от дрожди от вида Candida, естествено обитаващи в малки количества нашите тела. При свръх размножаване може да предизвикат непреодолимо желание за ядене на сладки неща, проблеми с краткосрочната памет, трудности с концентрацията, невъзможност да се фокусираме за дълго върху дадена задача, подуване на корема, храносмилателни проблеми, депресия, тревожност, или хронични заболявания.
прочети ощеПроучване показва, че хората с натрупване (отлагания) на калций в коронарната си артерия имат много по-висок риск от бъдещ сърдечен удар или инсулт, въпреки други високо рискови фактори като диабет, високо кръвно налягане или високи нива на лошия холестерол.
прочети ощеОколо 80% от имунната система се намира в стомашно-чревния тракт. В дебелото черво има голяма популация от микроорганизми, която среща постъпващите от храната вещества и патогени.
прочети ощеВитамин В6 също известен като пиридоксин и е абсолютно необходим за много от процесите на обмяната на веществата. Той е тясно свързан с обмяната на въглехидрати, мазнини и протеини и се явява като коензим в приблизително 80 биохимични процеси, един от които е преобразуването на мощния невромедиатор серотонин от амино - триптофана. При намаляване съдържанието на серотонин се появяват мигрени, депресия и снижена концентрация при децата. Концентрацията на витамин Б6 в мозъка е приблизително 100 пъти по-висока, отколкото тази в кръвта. Витамин Б6 участва в синтеза на 3 от най-основните невротрансмитери в мозъка: серотонин, допамин и гама-амино маслена киселина (GABA).
прочети ощеРоли на Ниацин (B3) Витамин В3 позволява на тялото да оползотворява протеини, мазнини и въглехидрати. Той играе роля както за образуването на червените кръвни телца, така и в кръвообращението - именно благодарение на него, наред с други неща, кислородът се транспортира до клетките. Храносмилателната и нервната система разчитат на витамин В3, а също така, този витамин позволява синтеза на полови хормони. Ниацинът подпомага производство на невротрансмитери, намаляване на холестерола и растежа.
прочети ощеАндрогенните съединения в Боровия прашец, като тестостерон и ДХЕА са био идентични, което означава, че те са в същата форма, която произвежда собственото ни тяло. За разлика от TRT (заместваща терапия с тестостерон), наличието на тези хормони в боровият прашец не спира собственото хормонално производство на тялото, което често е страничен ефект на TRT. Полезен е за употреба от спортисти, активно занимаващи се с боди билдинг и фитнес.
прочети ощеНаред с хризантемата, сливата и орхидеята бамбукът е определен от древните китайски мъдреци за едно от четирите благородни растения. Борът, бамбукът и сливата били наречени „тримата приятели за зимата”, понеже само те най-добре устоявали на студените пориви на зимния вятър. Бамбукът бил ценен най-вече заради качествата му, свързани с със здравето, дълголетието, издръжливостта, гъвкавостта, растежа напред, нагоре и стъпаловидно, простотата, честността и духовното възвисяване.
прочети още"Жалко, че хората знаят малко за новите рецепти за дълголетие. Добре счукайте и намачкайте боровия прашец и ежедневно го употребявайте с храната, така винаги ще бъдете здрави"! Ванг Шисьонг (Wang Shixiong) Династия Цин (1644-1911г.н.е.)
прочети още"Жалко, че хората знаят малко за новите рецепти за дълголетие. Добре счукайте и намачкайте боровия прашец и ежедневно го употребявайте с храната, така винаги ще бъдете здрави"! Ванг Шисьонг (Wang Shixiong) Династия Цин (1644-1911г.н.е.)
прочети ощеДумата "natto" произлиза от израза "запазен, консервиран " и означава традиционна японска храна, която се произвежда чрез ферментация на соя, като се използва бактерия, наречена "Bacillus subtilis". Сравнително ниското съдържание на калории, съчетано с химичния състав, богат на голям брой биологично активни вещества, прави натто изключително полезен хранителен продукт.
прочети ощеЗатлъстяването е един от най-големите здравни проблеми в света. То е свързано с няколко съпътстващи състояния, известни като метаболитен синдром. Те включват високо кръвно налягане, висока кръвна захар и лош липиден профил на кръвта.
прочети ощеТерапията Герсон се основава на убеждението, че болестта е причинена от натрупването на токсини или от дефицит в организма.
прочети още